- Polskie Linie Lotnicze LOT ogłaszają konkurs na plakat. Pierwszą nagrodą w konkursie jest 10 tysięcy złotych oraz voucher na bilety lotnicze o takiej samej wartości.
- Konkurs w szczególności skierowany jest do profesjonalistów w dziedzinie grafiki i projektowania oraz studentów uczelni artystycznych.
- Prace konkursowe można nadsyłać do 31 lipca 2024 r. Partnerem konkursu jest Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.
Promocja polskiej kultury i sztuki to jeden z filarów strategii Polskich Linii Lotniczych LOT, marki polskiej o globalnym zasięgu. Ogłaszając konkurs na nowy plakat, chcemy podtrzymać 95-letnią tradycję tworzenia lotowskich plakatów, które na stałe wpisują się do kanonu polskiego dziedzictwa. Inspiracją dla twórców może być platforma komunikacji pod hasłem: „Ważne, z kim podróżujesz”, pokazująca wyjątkowe doświadczenie podróży z LOT-em, które pasażerowie chcą współdzielić z najbliższymi.
Ewa Lampart, Dyrektor Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej PLL LOT
Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie wspiera inicjatywy, które nawiązują do tradycji związanej z artystycznym plakatem reklamowym. Historia projektowania graficznego i historia LOT-u są ze sobą nierozerwalnie powiązane od początków istnienia przedsiębiorstwa. W zbiorach Muzeum Plakatu znajduje się ponad 100 lotowskich plakatów reklamowych, które powstawały od początków istnienia przedsiębiorstwa. To prace z końca lat 20. i lat 30. oraz projekty powstające w drugiej połowie XX wieku tworzone przez grafików związanych z polską szkołą plakatu. Ogłoszony właśnie konkurs to impuls do powstania współczesnych plakatów, z których najciekawsze, nagrodzone projekty powiększą muzealną kolekcję.
Bożena Pysiewicz, kuratorka Muzeum Plakatu, Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie, przewodnicząca kapituły konkursowej
Polskie Linie Lotnicze LOT to nowoczesny przewoźnik łączący Europę Środkową i Wschodnią ze światem. W ofercie LOT-u są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Indiach, Japonii i Korei Południowej. Polski przewoźnik konsekwentnie zwiększa częstotliwość i poprawia ofertę na tych kierunkach, wzmacniając tym samym swoją pozycję na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Połączenia dalekiego zasięgu obsługuje Boeingami 787 Dreamliner, jednymi z najnowocześniejszych szerokokadłubowych samolotów świata. Obecny na niebie od 1929 roku, polski przewoźnik jest 12 najstarszą linią lotniczą na świecie, będąc jedną z najbardziej międzynarodowych i rozpoznawalnych polskich marek.
Muzeum Narodowe w Warszawie jest jednym z największych i najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Powstało w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych. Modernistyczny gmach, w którym obecnie mieści się siedziba instytucji, powstał przed drugą wojną światową, w latach 1927–1938. Dziś Muzeum Narodowe w Warszawie gromadzi kolekcję około 850 tysięcy dzieł sztuki, polskiej i zagranicznej, od starożytności po współczesność. Zbiory obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki, druki, fotografie, monety oraz przykłady sztuki użytkowej i wzornictwa. Każdego roku kolekcja Muzeum powiększa się o kolejne, starannie wyselekcjonowane dzieła, m. in. Marca Chagalla, Francisco Goi, Stanisława Wyspiańskiego, Anny Bilińskiej i Augusta Zamoyskiego. Poza galeriami stałymi (Galeria Sztuki Starożytnej, Galeria Sztuki Średniowiecznej, Galeria Wzornictwa Polskiego, Galeria Sztuki XIX Wieku, Galeria Faras, Galeria Sztuki Dawnej) Muzeum co roku prezentuje kilka wystaw czasowych.